7 Ocak 2013 Pazartesi

KAKTÜSLERİMİZ

Malum evimizde 3 tane kedimiz olunca evde çicek bakmak tamamen hayal oluyor. Ya kimse yokken çaktırmadan saksılara düzenli çiş yapıldığı için kökler çürüyor, ya da çiçeğin üstündeki yapraklar ve çiçekler pançik pinçik edilene kadar bizim cadılar tarafından taciz ediliyor. O yüzden bende kaktüs almaya karar verdim. Kaktüsleri seviyorum. Bakımları çok kolay. Kışın ayda bir çok az sulamak yeterli. Ama benim onları sevmemin nedeni bakımlarının basit olması değil, karakteristik özellikleri. Uçsuz bucaksız çöllerde, suyun olmadığı, güneşin kavurduğu bir ortamda binlerce yıldır varlıklarını sürdüyorlar. İnternette biraz araştırdım ama kaktüsler üzerine çok büyük bilim çalışmaları yapılmamış. Ama Allah hayatta hiçbir şeyi hikmetsiz yaratmadığına göre kaktüslerin de büyük hikmetleri olduğuna eminim. Ne bileyim işte, kimseye yük olmadan dimdik ayakta oldukları için asil geliyorlar bana.

Kaktüslerimin saksıları da güzel ve eğlenceli olsun istedim. Bahausdan üç tane toprak saksı aldım.Önce fırçaya beyaz boya sürüp gelişi güzel saksılara ve altlarına sürdüm. Üstlerine kalp çizdim ve her birinin kalp kısmını, ağız kısmını ve altlıklarıın iç kısımlarını farklı renklerde boyadım. Tebeşirle de üstlerine benim, kardeşimin ve aşkımın isimlerini yazıdm. Biz çok sevdik ve daha başka kaktüsler de alıp, her birini farklı renge boyayıp ve değer verdiğimiz kişilerin isimlerini yazmaya karar verdik. Kedişler kaktüslere birşey yapamıyor dedim ama benim ki biraz yumuşak ve dikensiz olduğu için cadılardan bir tanesi kafasını uçurmuş bile :) Biraz çirkin duruyor ama tekrar çıkar diye ümit ediyorum :)

Sevgi ile kalın...

8 yorum:

Gülsüm GÜVEN TUNCER dedi ki...

Çok cici olmuşlar. Küçük dokunuşlarla yaratılan güzellikler ne keyif verici oluyor di mi?

Benim Kucuk Cennetim dedi ki...

Aynen öyle Gülsüm Hanım. Zaten kim olursa olsun bir kadının elini değdirdiği herşey güzel oluyor bence :)

Sevgiler...

Asortik Krep dedi ki...

Görünüşe göre, üstünde Hakan yazan saksıdaki sadece kaktüs,diğerleri sukkulent diye arayacaksınız nette.İkisininde sulama tarzları birbirine yakındır,zorlanmazsınız.Daha çok kaktüs diye bilinir ama kaktüsler bir kültürdür.Türkiye'de ilk defa kaktüs derneği bir-iki yıl önce kurulmuştur. Facebookta sayfaları var bakmak isterseniz ve evet Pınar yazan sukkulent daha sonra uzayabilir,ama kopan parçayı da bulup tekrar dikerseniz tutacaktır :)) Kaktüsleri beraber de dikebilirsiniz,değişik cinsleri yani ona da kaktüs kokteyl diyoruz,google görsellerden bir çok örnek bulabilirsiniz.

üretmek güzeldir dedi ki...

Kaktüsleri ben de çok seviyorum. Sizinkiler de yerlerini çok sevmişler.

Benim Kucuk Cennetim dedi ki...

Çağla abla bilgilerin icin cok tesekkur ederim. Kaktüs kokteylini ben de çok seviyorum ve uygulamayı planlıyorum. Senin kaktüslerin de çok güzeller.
Sevgiler...

Benim Kucuk Cennetim dedi ki...

Üretmek güzeldir yorumun için teşekürler :)
Sevgiler...

Asortik Krep dedi ki...

Canım, annem bende, şimdi senin bloğun olduğunu söyledi, ben yorumu senin bloğun olduğunu bilmeden yapmıştım :)) Merhaba tekrar..

Benim Kucuk Cennetim dedi ki...

Merhaba Çağla ablacım :)